Filtrovaná káva je to naj

Výskumov a štúdií, ktoré potvrdili pozitívne účinky kávy, bolo množstvo. Viaceré z nich sa zhodli na tom, že káva pomáha znižovať riziko vzniku cukrovky druhého typu, avšak najnovšie poznatky túto informáciu trochu poopravili: s touto skutočnosťou vraj pomáha len filtrovaná káva.

Práve papier, cez ktorý káva prechádza, vraj dokáže zachytiť molekuly, ktoré môžu v konečnom dôsledku negatívne ovplyvňovať množstvo cukru v krvi. Nuž a inak pripravovaná káva – napríklad cez moka kanvicu (koťogo), french press, prípadne turecká káva – neprechádza cez filter, takže tento pozitívny efekt vraj nemá.

Je filtrovaná káva zdravšia ako ostatné?

Štúdiu realizovali na vzorke 842 ľudí dve švédske univerzity, ktoré dobrovoľníkov pozorovali počas siedmich rokov, a to ešte v skoršej fáze 90. rokov minulého storočia. Výsledok je taký, že u tých, ktorí pili filtrovanú kávu, bola o 60 percent nižšia pravdepodobnosť rozvoja cukrovky druhého typu.

„Naše výsledky celkom zreteľne ukazujú, že filtrovaná káva má pozitívny vplyv na znižovanie rizika vzniku cukrovky druhého typu,“ povedal spoluautor štúdie profesor Rikard Landberg, podľa ktorého je aj espresso bez akéhokoľvek účinku. Netrúfal si však povedať, ako by dopadla instantná káva; v tomto prípade je bez výskumu ťažké niečo určiť.

Kávový filter zachytí diterpeny

„Ukázalo sa, že keď kávu filtrujete, tak diterpeny ostanú zachytené vo filtri. Výsledok je taký, že človek napokon pociťuje len výhody mnohých ostatných prítomných molekúl, napríklad rôznych fenolov. Nuž a okrem toho treba spomenúť aj to, že kofeín má na telo takisto pozitívny vplyv – avšak len v určitom obmedzenom množstve,“ pripomenul Landberg.

Dodajme, že vedcom asistoval aj odbor zvaný metabolomika pomáhajúci určiť presné množstvo špecifických jedál a nápojov, ktoré respondent užil. Vďaka tejto disciplíne je možné študovať aj následný vplyv, ktorý dané množstvo má na metabolizmus človeka.

 

Zdroj: blogokave.sk